Esentepe Hastanesi
Köşebaşı
Mustafa Kazım Aydın
Köşe Yazarı
Mustafa Kazım Aydın
 

Boji, nefret ve düşmanlık!

Toplu taşımayla İstanbul'un dört bir yanını dolaşan ve bu kentin önemli bir simgelerinden biri haline gelen sevimli köpek Boji ile ilgili tartışmalardan haberdarsınızdır sanırım. Kangal ve çoban köpeği kırması Boji, canı istediğinde tramvaya, metroya, vapura atlayıp İstanbul’u geziyor. Bu gezileri sırasında çekilen görüntüleri internette o kadar çok paylaşıldı ki bir anda şöhret oldu. Yabancı ajanslar kendisini haber yaptı, şöhreti yurt dışına taştı; İstanbul’un tanıtım katkı yapmaya başladı. Boji’nin videolarını izledim; pek çok yurdum insanından daha medeni şekilde metro ve tramvaya inip biniyordu. Bu sempatiyi daha da artırdı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu duruma ilgisiz kalmadı; Boji barınağa alınıp ayrıntılı muayeneden geçirildi. Bu muayenede, Boji’nin daha önce barınakta aşılarının yapıldığı ve derisinin altına çip takıldığı belirlendi. Boynuna yeni bir çip takılarak her an, nerede olduğunu gösterecek bir sistem oluşturuldu, 18 Ağustos 2021 ünü tam 29 durak ezdiği belirlendi. Bu arada endişeleri gidermek için belirli aralıklarla eğitime alınmaya başlandı. Beslenmesi için bazı metro ve tramvay duraklarında belirli noktalara mama konuldu. Boji’nin şöhreti artarken internette bazı tartışmalar oldu, Boji üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi eleştirilmeye başlandı. Ancak bu eleştiriler, nefret ve düşmanlık yerine sevgiyi egemen kılmaya çalışan İstanbul Büyükşehir yönetimine puan kazandırdı. Geriye Boji’nin bir şekilde bertaraf edilip sahneden indirilmesi kalıyordu. Eçtiğimiz ünlerde, İstanbul’da tramvayın bir koltuğundaki köpek dışkısını fotoğrafladı ve ‘‘İBB’nin kadrolu köpeği BOJİ tramvaya pisledi’’ notu ile paylaşıldı. Çok sayıda kişinin tepkisine neden olan fotoğrafa “Boji artık yoldan çıktı, yüz verilirse olacağı bu, yeter artık Boji de Boji” gibi yorumlar geldi. İşin garibi, fotoğrafın çekildiği gün, Boji eğitimdeydi ve hiç dışarı çıkmamıştı. Bu ilgilirein dikkatlerinden kaçmadı ve o tramvaydaki görüntüler araştırılmaya başlandı. Sonunda bir vatandaşın cebinden köpek kakası çıkarıp koltuğa bıraktığı sonra da fotoğrafını çektiği tespit edildi. İBB sözcüsü Murat Ongun, "Boji’nin tramvaya kaka yaptığı iddia edilmişti. Ama kameralar bize bu akıl almaz görüntüleri gösterdi, izleyin" diyerek Boji'ye kurulan ‘‘kaka’’ tuzağının görüntülerini yayınladı.  Olay, İBB ve Ekrem İmamoğlu düşmanlığı ya da hayvan düşmanlığı ve sevgisizliğin vardığı boyut mu; yoksa hepsi birden mi bilmiyorum. Ama kin, nefret ve düşmanlıktan beslenen bir güruhun varlığını unutmamak gerekiyor! Nazım Hikmet’in dizeleriyle anımsatmak isterim… ‘‘Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim, akar suyun meyve çağında ağacın, serip gelişen hayatın düşmanı. …. sana düşman, bana düşman, düşünen insana düşman, vatan ki bu insanların evidir, sevgilim, onlar vatana düşman…’’
Ekleme Tarihi: 21 Kasım 2021 - Pazar

Boji, nefret ve düşmanlık!

Toplu taşımayla İstanbul'un dört bir yanını dolaşan ve bu kentin önemli bir simgelerinden biri haline gelen sevimli köpek Boji ile ilgili tartışmalardan haberdarsınızdır sanırım.

Kangal ve çoban köpeği kırması Boji, canı istediğinde tramvaya, metroya, vapura atlayıp İstanbul’u geziyor. Bu gezileri sırasında çekilen görüntüleri internette o kadar çok paylaşıldı ki bir anda şöhret oldu.

Yabancı ajanslar kendisini haber yaptı, şöhreti yurt dışına taştı; İstanbul’un tanıtım katkı yapmaya başladı.

Boji’nin videolarını izledim; pek çok yurdum insanından daha medeni şekilde metro ve tramvaya inip biniyordu. Bu sempatiyi daha da artırdı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu duruma ilgisiz kalmadı; Boji barınağa alınıp ayrıntılı muayeneden geçirildi. Bu muayenede, Boji’nin daha önce barınakta aşılarının yapıldığı ve derisinin altına çip takıldığı belirlendi. Boynuna yeni bir çip takılarak her an, nerede olduğunu gösterecek bir sistem oluşturuldu, 18 Ağustos 2021 ünü tam 29 durak ezdiği belirlendi.

Bu arada endişeleri gidermek için belirli aralıklarla eğitime alınmaya başlandı. Beslenmesi için bazı metro ve tramvay duraklarında belirli noktalara mama konuldu.

Boji’nin şöhreti artarken internette bazı tartışmalar oldu, Boji üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi eleştirilmeye başlandı.

Ancak bu eleştiriler, nefret ve düşmanlık yerine sevgiyi egemen kılmaya çalışan İstanbul Büyükşehir yönetimine puan kazandırdı.

Geriye Boji’nin bir şekilde bertaraf edilip sahneden indirilmesi kalıyordu.

Eçtiğimiz ünlerde, İstanbul’da tramvayın bir koltuğundaki köpek dışkısını fotoğrafladı ve ‘‘İBB’nin kadrolu köpeği BOJİ tramvaya pisledi’’ notu ile paylaşıldı. Çok sayıda kişinin tepkisine neden olan fotoğrafa “Boji artık yoldan çıktı, yüz verilirse olacağı bu, yeter artık Boji de Boji” gibi yorumlar geldi.

İşin garibi, fotoğrafın çekildiği gün, Boji eğitimdeydi ve hiç dışarı çıkmamıştı. Bu ilgilirein dikkatlerinden kaçmadı ve o tramvaydaki görüntüler araştırılmaya başlandı.

Sonunda bir vatandaşın cebinden köpek kakası çıkarıp koltuğa bıraktığı sonra da fotoğrafını çektiği tespit edildi.

İBB sözcüsü Murat Ongun, "Boji’nin tramvaya kaka yaptığı iddia edilmişti. Ama kameralar bize bu akıl almaz görüntüleri gösterdi, izleyin" diyerek Boji'ye kurulan ‘‘kaka’’ tuzağının görüntülerini yayınladı. 

Olay, İBB ve Ekrem İmamoğlu düşmanlığı ya da hayvan düşmanlığı ve sevgisizliğin vardığı boyut mu; yoksa hepsi birden mi bilmiyorum.

Ama kin, nefret ve düşmanlıktan beslenen bir güruhun varlığını unutmamak gerekiyor! Nazım Hikmet’in dizeleriyle anımsatmak isterim…

‘‘Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
akar suyun
meyve çağında ağacın,
serip gelişen hayatın düşmanı.
….
sana düşman, bana düşman,
düşünen insana düşman,
vatan ki bu insanların evidir,
sevgilim, onlar vatana düşman…’’

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seffafbelediyecilik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.