Esentepe Hastanesi
Köşebaşı
Sedat Kurt
Köşe Yazarı
Sedat Kurt
 

Satılmış Basın Özgürlüğü

  Anadolu basının en büyük sorununun ÖZGÜRLÜK olduğunu düşünenlere…   Bizim sorunumuz özgürlük değildir; keza Özgür, bir erkek ismidir!   Bizim sorunumuz, vefasızlıktır. Kaldı ki VEFA İstanbul'da bir semt ismidir ve Anadolu’da bulamazsın!...   Şöyle açıklayayım…   Beyaz Türk olmakla suçlanan, yani elit-yüksek gelir sahibi bir kitle olarak, dar gelirli üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmakla suçlanan ana muhalefet dahil muhalif kesimlerin tümü şu ana kadar medyanın ekonomik gücü konusunda gereken sorumluluğunu yerine getirebildi mi?   Diğer meslek alanlarına göre daha yüksek istihdam giderlerine ve yüksek maliyetlere sahip olan medyanın ayakta durabilmesi için gereklilik duyduğu ekonomik özgürlüğü olmadan, yayın özgürlüğüne sahip olabilmesi mümkün mü?   Ekonomi canlansın diye birçok sektörde KDV indirimleri söz konusu iken, reklam ve tanıtımdaki KDV oranının yüzde 18'e çakılıp kalması, dolayısıyla yatırımcının müşteriye ulaşabilmesi için yapacağı ilan reklam faaliyetlerine dair yüksek KDV oranlarından kaynaklı cesaretsizliğinin kırılması için muhalefet partilerinin samimi bir duruşu söz konusu olmuş mudur?   Türkiye'de her geçen gün basın özgürlüğü kavramı daha da tartışılır hale gelirken, gazetecilerin komik sebeplerle yıllarca demir parmaklıklar arkasında yatmasına dair muhalefetin bir iki açıklamanın dışında ortaya koyduğu elle tutulur, gözle görülür bir tepkisi var mıdır?   İktidarın, sürekli olarak baskı ve ekonomik yaptırımla basın özgürlüğünü kısıtlamasından yakınan muhalefet, kendisiyle ile ilgili olumsuz bir haber yapılınca yancı, tetikçi, yanlı olmakla suçladığı basına karşı gerçekten tarafsız mı?   İlan/reklam ve gazete satışının dışında hiçbir geliri olmayan basından bir vermezken beş beklemenin matematikte bir karşılığı var mıdır?   İktidarın kaynaklarına mahkum ettiğiniz, işinize gelince sizden, gelmeyince onlardan ilan ettiğiniz, sizin soramadığınızı sorsun, söyleyemediğinizi söyleyesin, konuşamadığınızı konuşsun, yazamadığınızı yazsın istediğiniz; objektif olmadığı için değil sizin gibi düşünmediği için yargıladığınız;   Günün sonunda; kesinlikle birileri tarafından yönlendirilmiş birilerinden talimat almış, birileri tarafından satın alınmış, bindirilmiş, donatılmış, kalemşor, yandaş ve kendi aklı-fikri, vicdanı, bakış açısı, değerlendirmesi, tecrübesi olmayan, zavallı, rantçı ve çıkarcı ve çok tabii ki yalnızlaştırılmış ANADOLU BASINI’nın işte bu nedenle en büyük sorunu BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ değildir kardeşim!..   En büyük sorunu; yıllardır haklarını savunduğu, sesi, kulağı, gözü olmaya çalıştığı Anadolu muhalefetinin ortaya koyduğu vefasızlıktır.
Ekleme Tarihi: 22 Temmuz 2020 - Çarşamba

Satılmış Basın Özgürlüğü

 

Anadolu basının en büyük sorununun ÖZGÜRLÜK olduğunu düşünenlere…

 

Bizim sorunumuz özgürlük değildir; keza Özgür, bir erkek ismidir!

 

Bizim sorunumuz, vefasızlıktır. Kaldı ki VEFA İstanbul'da bir semt ismidir ve Anadolu’da bulamazsın!...

 

Şöyle açıklayayım…

 

Beyaz Türk olmakla suçlanan, yani elit-yüksek gelir sahibi bir kitle olarak, dar gelirli üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmakla suçlanan ana muhalefet dahil muhalif kesimlerin tümü şu ana kadar medyanın ekonomik gücü konusunda gereken sorumluluğunu yerine getirebildi mi?

 

Diğer meslek alanlarına göre daha yüksek istihdam giderlerine ve yüksek maliyetlere sahip olan medyanın ayakta durabilmesi için gereklilik duyduğu ekonomik özgürlüğü olmadan, yayın özgürlüğüne sahip olabilmesi mümkün mü?

 

Ekonomi canlansın diye birçok sektörde KDV indirimleri söz konusu iken, reklam ve tanıtımdaki KDV oranının yüzde 18'e çakılıp kalması, dolayısıyla yatırımcının müşteriye ulaşabilmesi için yapacağı ilan reklam faaliyetlerine dair yüksek KDV oranlarından kaynaklı cesaretsizliğinin kırılması için muhalefet partilerinin samimi bir duruşu söz konusu olmuş mudur?

 

Türkiye'de her geçen gün basın özgürlüğü kavramı daha da tartışılır hale gelirken, gazetecilerin komik sebeplerle yıllarca demir parmaklıklar arkasında yatmasına dair muhalefetin bir iki açıklamanın dışında ortaya koyduğu elle tutulur, gözle görülür bir tepkisi var mıdır?

 

İktidarın, sürekli olarak baskı ve ekonomik yaptırımla basın özgürlüğünü kısıtlamasından yakınan muhalefet, kendisiyle ile ilgili olumsuz bir haber yapılınca yancı, tetikçi, yanlı olmakla suçladığı basına karşı gerçekten tarafsız mı?

 

İlan/reklam ve gazete satışının dışında hiçbir geliri olmayan basından bir vermezken beş beklemenin matematikte bir karşılığı var mıdır?

 

İktidarın kaynaklarına mahkum ettiğiniz,

işinize gelince sizden,

gelmeyince onlardan ilan ettiğiniz,

sizin soramadığınızı sorsun,

söyleyemediğinizi söyleyesin,

konuşamadığınızı konuşsun,

yazamadığınızı yazsın istediğiniz;

objektif olmadığı için değil

sizin gibi düşünmediği için yargıladığınız;
 

Günün sonunda;

kesinlikle birileri tarafından yönlendirilmiş

birilerinden talimat almış,

birileri tarafından satın alınmış,

bindirilmiş, donatılmış,

kalemşor, yandaş

ve kendi aklı-fikri,

vicdanı, bakış açısı,

değerlendirmesi,

tecrübesi olmayan,

zavallı, rantçı ve çıkarcı

ve çok tabii ki yalnızlaştırılmış ANADOLU BASINI’nın işte bu nedenle en büyük sorunu BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ değildir kardeşim!..

 

En büyük sorunu; yıllardır haklarını savunduğu, sesi, kulağı, gözü olmaya çalıştığı Anadolu muhalefetinin ortaya koyduğu vefasızlıktır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seffafbelediyecilik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.