Esentepe Hastanesi
Köşebaşı
Haber Girişi: 10.09.2021 - 17:25, Güncelleme: 10.09.2021 - 17:25

Foçalılar zehirli atıklara 'hayır' diyor!

 

Foçalılar zehirli atıklara 'hayır' diyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilan edilen en üst ölçekli 1/100000 ölçekli İmar planına ve plan değişikliklerine ilişkin itiraz davasının Foça ve Aliağa keşfi, 9 Eylül Perşembe günü yapıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilan edilen en üst ölçekli 1/100000 ölçekli İmar planına ve plan değişikliklerine ilişkin itiraz davasının Foça ve Aliağa keşfi, 9 Eylül Perşembe günü yapıldı. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, muhtarlar, Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Temizel ve çevre meclisi üyeleri, Foça Çevre ve Kültür Platformu sözcüsü Bahadır Doğutürk, Foça Forum ve Yeni Foça Forum üyeleri, bölge halkı ve avukatlar tarafından karşılanan Mahkeme Keşif Heyetine, Foça Ilıpınar’da ve Aliağa Çakmaklı’da bölge sorunları ve itiraz nedenleri dile getirildi. Ağır sanayi ve zehirli atıklar istemiyoruz Mahkeme keşif heyetine, solunan havayı ve yeraltı sularını zehirleyen hayati öneme sahip bu konudaki endişelerini dile getirdiklerini ifade eden Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Çevre katliamının en yoğun yaşandığı Foça, Aliağa ve çevresindeki planlamayı esas alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilan edilen en üst ölçekli 1/100000 ölçekli İmar planına ve plan değişikliklerine, Kıyı Ege Belediyeler Birliği, Foça Belediyesi ve Şehir Planlamacıları Odası İzmir Şubesi olarak itiraz edilerek dava açılmıştı. Foça’mızın havasına, suyuna ve toprağına yapılan ağır müdahaleleri, üst ölçekli plan bütününde açılan iptal davasının görüldüğü Danıştay 6.Dairesinden gelen mahkeme heyeti ile ODTÜ Şehir Planlama Bölümünden görevlendirilen öğretim üyelerine alan bazında tek tek tarafımızca gösterilmiş olup, halkın birebir şikayetlerini ve rahatsızlıkları arz ettik.  Plan değişiklikleri ile ağır sanayi ve tehlikeli atıklar içeren sanayi alanlarında genişleme ihtiyadı gösteren yeni yeni cüruf depolama alanlarının eklenmesi, atık bertaraf ve geri kazanım tesislerinin çalıştırılmadığı, gemi söküm tesislerindeki asbest saldırısını, biyogazın dayanılmaz kokusunu herkes bu vesileyle gözleri ile gördü, kokladı, gözlemledi. Şimdi bu gördüklerinin bilirkişi raporlarına yansıtılması ve Sayın Mahkemeden de halkın sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını koruyan kollayan bir karar verilmesini bekliyoruz.’’dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilan edilen en üst ölçekli 1/100000 ölçekli İmar planına ve plan değişikliklerine ilişkin itiraz davasının Foça ve Aliağa keşfi, 9 Eylül Perşembe günü yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilan edilen en üst ölçekli 1/100000 ölçekli İmar planına ve plan değişikliklerine ilişkin itiraz davasının Foça ve Aliağa keşfi, 9 Eylül Perşembe günü yapıldı.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, muhtarlar, Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Temizel ve çevre meclisi üyeleri, Foça Çevre ve Kültür Platformu sözcüsü Bahadır Doğutürk, Foça Forum ve Yeni Foça Forum üyeleri, bölge halkı ve avukatlar tarafından karşılanan Mahkeme Keşif Heyetine, Foça Ilıpınar’da ve Aliağa Çakmaklı’da bölge sorunları ve itiraz nedenleri dile getirildi.

Ağır sanayi ve zehirli atıklar istemiyoruz

Mahkeme keşif heyetine, solunan havayı ve yeraltı sularını zehirleyen hayati öneme sahip bu konudaki endişelerini dile getirdiklerini ifade eden Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz;
‘‘Çevre katliamının en yoğun yaşandığı Foça, Aliağa ve çevresindeki planlamayı esas alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilan edilen en üst ölçekli 1/100000 ölçekli İmar planına ve plan değişikliklerine, Kıyı Ege Belediyeler Birliği, Foça Belediyesi ve Şehir Planlamacıları Odası İzmir Şubesi olarak itiraz edilerek dava açılmıştı. Foça’mızın havasına, suyuna ve toprağına yapılan ağır müdahaleleri, üst ölçekli plan bütününde açılan iptal davasının görüldüğü Danıştay 6.Dairesinden gelen mahkeme heyeti ile ODTÜ Şehir Planlama Bölümünden görevlendirilen öğretim üyelerine alan bazında tek tek tarafımızca gösterilmiş olup, halkın birebir şikayetlerini ve rahatsızlıkları arz ettik.  Plan değişiklikleri ile ağır sanayi ve tehlikeli atıklar içeren sanayi alanlarında genişleme ihtiyadı gösteren yeni yeni cüruf depolama alanlarının eklenmesi, atık bertaraf ve geri kazanım tesislerinin çalıştırılmadığı, gemi söküm tesislerindeki asbest saldırısını, biyogazın dayanılmaz kokusunu herkes bu vesileyle gözleri ile gördü, kokladı, gözlemledi. Şimdi bu gördüklerinin bilirkişi raporlarına yansıtılması ve Sayın Mahkemeden de halkın sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını koruyan kollayan bir karar verilmesini bekliyoruz.’’dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seffafbelediyecilik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.