Esentepe Hastanesi
Köşebaşı
Mustafa Kazım Aydın
Köşe Yazarı
Mustafa Kazım Aydın
 

Ateşle sınav!

Geçen hafta Optimar Araştırma ve Danışmanlık şirketinin “Türkiye’nin Nabzı Araştırması” yayımlandı. Ankette siyasetten Afgan göçüne, orman yangınlarından siyasilere güvene pek çok konuda halkın nabzı tutuldu. Çarpıcı sonuçları ortaya koyan ankette vatandaşlara, Türkiye’nin güneyinde birbiri ardına başlayan orman yangınlarıyla ilgili olarak, “Yangına müdahalede sizce en başarılı kurum/kişi/dernek hangisidir?” diye soruldu. Yüzde 19.2 “Halk” yanıtı ilk sırada yer aldı. Yüzde 1 ve üzerinde olan diğer yanıtlar… İtfaiye 9.6, devlet/hükümet yüzde 8.0, belediye 6.7, Ahbap Derneği 6.2, AFAD 5.7, Sivil toplum kuruluşları 1.6, Tarım ve Orman Bakanlığı 1.3, Hepsi 1.3, Cumhurbaşkanlığı 1.3, Sosyal Medya 1.0, Süleyman Soylu 1.0 olarak sıralandı. Sadece yangınla ilgili verinin bile pek çok yönden irdelenmesi gerekiyor. Çünkü toplumda kurumlara karşı ciddi bir güven değişimi olduğunu gösteriyor. En önemlisi… Halkın en başarılı olarak kendini görmesi, kurumların müdahale ve çabalarını yeterli bulmaması demektir. İkinci sırada yer alan devlet/hükümet şıkkının AFAD, Cumhurbaşkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın toplamı olduğu anlaşılıyor ki burada da aslan payı AFAD’ın… Aynı mantıkla itfaiye ve belediyeleri bir bütün olarak ele alırsak, yanıtların toplamı 16.3 ediyor ve ikinci sıraya yerleşiyor. Bunu merkezi yönetim kurumlarına karşı ciddi güven azalması, yerel yönetime güven artışı olarak görmek yanlış olmaz. Yangın çıkan yörelerin CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı başkanlarınca yönetilen belediyeler olduğu, merkezi yönetim tarafından adeta zincire vurulmaya çalışıldıkları dikkate alınırsa, ortada ciddi bir başarı var demektir. Bu, ateşle sınavda kanıtlanmış bir başarıdır. Her dönemde var olan rant gruplarının oyunlarına feda edilmemelidir. Belediyeleriz şeffaf, günleriz aydınlık olsun!
Ekleme Tarihi: 03 Eylül 2021 - Cuma

Ateşle sınav!

Geçen hafta Optimar Araştırma ve Danışmanlık şirketinin “Türkiye’nin Nabzı Araştırması” yayımlandı. Ankette siyasetten Afgan göçüne, orman yangınlarından siyasilere güvene pek çok konuda halkın nabzı tutuldu. Çarpıcı sonuçları ortaya koyan ankette vatandaşlara, Türkiye’nin güneyinde birbiri ardına başlayan orman yangınlarıyla ilgili olarak, “Yangına müdahalede sizce en başarılı kurum/kişi/dernek hangisidir?” diye soruldu.

Yüzde 19.2 “Halk” yanıtı ilk sırada yer aldı. Yüzde 1 ve üzerinde olan diğer yanıtlar…

İtfaiye 9.6, devlet/hükümet yüzde 8.0, belediye 6.7, Ahbap Derneği 6.2, AFAD 5.7, Sivil toplum kuruluşları 1.6, Tarım ve Orman Bakanlığı 1.3, Hepsi 1.3, Cumhurbaşkanlığı 1.3, Sosyal Medya 1.0, Süleyman Soylu 1.0 olarak sıralandı.

Sadece yangınla ilgili verinin bile pek çok yönden irdelenmesi gerekiyor. Çünkü toplumda kurumlara karşı ciddi bir güven değişimi olduğunu gösteriyor.

En önemlisi…

Halkın en başarılı olarak kendini görmesi, kurumların müdahale ve çabalarını yeterli bulmaması demektir.

İkinci sırada yer alan devlet/hükümet şıkkının AFAD, Cumhurbaşkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın toplamı olduğu anlaşılıyor ki burada da aslan payı AFAD’ın…

Aynı mantıkla itfaiye ve belediyeleri bir bütün olarak ele alırsak, yanıtların toplamı 16.3 ediyor ve ikinci sıraya yerleşiyor.

Bunu merkezi yönetim kurumlarına karşı ciddi güven azalması, yerel yönetime güven artışı olarak görmek yanlış olmaz.

Yangın çıkan yörelerin CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı başkanlarınca yönetilen belediyeler olduğu, merkezi yönetim tarafından adeta zincire vurulmaya çalışıldıkları dikkate alınırsa, ortada ciddi bir başarı var demektir.

Bu, ateşle sınavda kanıtlanmış bir başarıdır. Her dönemde var olan rant gruplarının oyunlarına feda edilmemelidir.

Belediyeleriz şeffaf, günleriz aydınlık olsun!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seffafbelediyecilik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.