Esentepe Hastanesi
Köşebaşı
Bay Şeffaf
Köşe Yazarı
Bay Şeffaf
 

Başkanlar geziyor!

Son zamanlarda belediye başkanlarını bulana aşk olsun. Belediye başkanları kendi şehrinde olması gerekirken sürekli gezilerde. Kendi partili mevkidaşları ile şehir şehir geziyorlar.  Acaba hangi belediye başkanı kaç gün kendi kentinde zaman geçiyor. Para yok diyen belediyeler sürekli yurtdışı gezilerinde… Bir şey söylediğinizde eleştiri de kabul etmiyorlar. İyi haberleri çıkınca dünyanın en iyi insanı, o haberi yazan kişi bir tane eleştiri veya kötü haber yaptığında dünyanın en kötü adamısınız… Bu anlayıştan bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!”  Gazetecinin temel görevi, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmaktır. Gazeteci, demokratik değerlere ve insan haklarına aykırı yayın yapmamalıdır. Bu yüzden kibirli belediye başkanlarının şapkalarını önlerine koyması ve kendilerine çeki düzen vermesi gerekmektedir. Yine geçtiğimiz günlerde bir araştırma şirketi en başarılı belediye başkanlarını açıkladı. Çalışmanın sonuçlarına göre ilk sırada Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ikinci sırada ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yer aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, beşinci sırada yer alıyor. Baktığınızda Erzurum son sırada olması lazım. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibine ulaşana kadar ülkedeki tüm bürokratlara ulaşabilirsiniz. Vatandaştan sokaktan uzak bir belediye başkanı kim derseniz size Erzurum ilinde herkes Mehmet Sekmen cevabını verecektir. Ekrem İmamoğlu’na gelince tam bir fiyasko… İstanbul’a gözle görülür ne yaptı derseniz hiçbir şey. Son günlerde ulusal gazetelerde okuyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesini kimse tanımıyor. Zabıtalar kimselere karışmıyor bana pislik sıçramasın diye. İspark zaten İstanbul’un kanayan yarası… İstanbul’un tüm sokakları caddeleri değnekçilere ve işletmelere verilmiş durumda. Yanan otobüsler de cabası… Aldığım bir bilgiye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ile Basın Yayın Koordinatörü deneyimli gazeteci Şükrü Küçükşahin anlaşamamış ve Murat Ongun İBB basında bir dizi değişiklik yapmış.. Ancak yine aldığım bilgiye göre İBB  Basın kapı duvarmış. Çıkan haberlere bile cevap veremiyorlarmış… Uzun lafın kısası İBB sınıfta kaldı. Bana soracak olursanız Türkiye’de en başarılı Büyükşehir Belediyeleri sıralaması şu şekilde; 1. Ankara Büyükşehir Belediyesi 2. Konya Büyükşehir Belediyesi 3. Aydın Büyükşehir Belediyesi 4. Bursa Büyükşehir Belediyesi 5. İzmir Büyükşehir Belediyesi En başarısız büyükşehir belediyeleri kim derseniz işte ilk 5; 1. Samsun Büyükşehir Belediyesi 2. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 3. Kayseri Büyükşehir Belediyesi 4. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 5. İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Ekleme Tarihi: 13 Eylül 2021 - Pazartesi

Başkanlar geziyor!

Son zamanlarda belediye başkanlarını bulana aşk olsun. Belediye başkanları kendi şehrinde olması gerekirken sürekli gezilerde. Kendi partili mevkidaşları ile şehir şehir geziyorlar.  Acaba hangi belediye başkanı kaç gün kendi kentinde zaman geçiyor. Para yok diyen belediyeler sürekli yurtdışı gezilerinde…

Bir şey söylediğinizde eleştiri de kabul etmiyorlar. İyi haberleri çıkınca dünyanın en iyi insanı, o haberi yazan kişi bir tane eleştiri veya kötü haber yaptığında dünyanın en kötü adamısınız… Bu anlayıştan bir an önce kurtulmamız gerekiyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar!”  Gazetecinin temel görevi, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmaktır. Gazeteci, demokratik değerlere ve insan haklarına aykırı yayın yapmamalıdır. Bu yüzden kibirli belediye başkanlarının şapkalarını önlerine koyması ve kendilerine çeki düzen vermesi gerekmektedir.

Yine geçtiğimiz günlerde bir araştırma şirketi en başarılı belediye başkanlarını açıkladı.

Çalışmanın sonuçlarına göre ilk sırada Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ikinci sırada ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yer aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, beşinci sırada yer alıyor.

Baktığınızda Erzurum son sırada olması lazım. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibine ulaşana kadar ülkedeki tüm bürokratlara ulaşabilirsiniz. Vatandaştan sokaktan uzak bir belediye başkanı kim derseniz size Erzurum ilinde herkes Mehmet Sekmen cevabını verecektir.

Ekrem İmamoğlu’na gelince tam bir fiyasko… İstanbul’a gözle görülür ne yaptı derseniz hiçbir şey. Son günlerde ulusal gazetelerde okuyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesini kimse tanımıyor. Zabıtalar kimselere karışmıyor bana pislik sıçramasın diye. İspark zaten İstanbul’un kanayan yarası… İstanbul’un tüm sokakları caddeleri değnekçilere ve işletmelere verilmiş durumda. Yanan otobüsler de cabası… Aldığım bir bilgiye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ile Basın Yayın Koordinatörü deneyimli gazeteci Şükrü Küçükşahin anlaşamamış ve Murat Ongun İBB basında bir dizi değişiklik yapmış.. Ancak yine aldığım bilgiye göre İBB  Basın kapı duvarmış. Çıkan haberlere bile cevap veremiyorlarmış… Uzun lafın kısası İBB sınıfta kaldı.

Bana soracak olursanız Türkiye’de en başarılı Büyükşehir Belediyeleri sıralaması şu şekilde;

1. Ankara Büyükşehir Belediyesi

2. Konya Büyükşehir Belediyesi

3. Aydın Büyükşehir Belediyesi

4. Bursa Büyükşehir Belediyesi

5. İzmir Büyükşehir Belediyesi

En başarısız büyükşehir belediyeleri kim derseniz işte ilk 5;

1. Samsun Büyükşehir Belediyesi

2. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi

3. Kayseri Büyükşehir Belediyesi

4. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi

5. İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seffafbelediyecilik.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.